Do pomoci uprchlíkům zapojila Charita kněze. Dodává jim sílu vše zvládnout

8. července 2022 Existuje-li Bůh, proč dopustil válku? Otázka, kterou slýchá v posledních týdnech velmi často. Řeckokatolický kněz Pavel Semenyuk se zapojil do projektů Arcidiecézní charity Praha na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Velká část z nich se dodnes vyrovnává s traumatickými zážitky. Důležitá je pro ně pomoc nejen sociálních pracovníků a psychologa, ale i možnost rozhovoru s knězem.

Pavel chápe bolest svých krajanů, proto jim je nablízku a dodává sílu vše zvládnout. Chodí za nimi do ubytoven a komunitních center, působí v kostele sv. Kajetána. „Neslibuji nikomu nemožné, ale vyslechnu si jejich zážitky, obavy, strachy. Ti lidé si prošli peklem a potřebují to s někým sdílet a vypovídat se," říká kněz.

Věnuje se i dětem. Většina z nich již několik měsíců neviděla tátu, a tak jim chybí mužský vzor. P. Pavel s nimi tráví čas, povídá a hraje si s nimi. Na jeho návštěvu se těší všichni, od těch nejmenších po náctileté.

Krajanské komunitě sloužil už před válkou

To, že žije v Praze, nezpůsobila válka. Do Česka začal pravidelně jezdit v roce 2016. O víkendech sloužil bohoslužby pro krajany v pražském kostele u sv. Klimenta. Loni se tam dohodli na trvalé spolupráci. Do toho přišla válka na Ukrajině.

V Praze žije se svou ženou, učitelkou fyziky, a nejmladším synem, studentem gymnázia. Dva dospělí synové zůstali na Ukrajině, kvůli mobilizaci nemohou zemi opustit. „Ukrajinu mám rád, mám tam část rodiny. Kromě synů i starou maminku. Plánuji ji navštívit hned, jak to bude možné,“ říká kněz.

Jeho místo je nyní v Česku

Miluje rozjímání při procházkách. Pavla můžete potkat třeba na Křížové cestě na Petřín, v Průhonickém parku nebo u památek. Česky se zatím domluví jen trochu, ale stáhl si mobilní aplikaci a denně se poctivě učí nová slovíčka.

Doma na Ukrajině měl Pavel na starosti stovku farníků, nahradil ho už mladý zástupce. „Cítím, že moje místo je teď tady v Česku,“ říká kněz, který nyní slouží několika stovkám krajanů. Dodává, že se na něj mohou obrátit i Ukrajinci žijící mimo charitní ubytovny. „Dveře má otevřené každý,“ vzkazuje.

Pomoc Arcidiecézní charity Praha ukrajinským uprchlíkům se zaměřuje na čtyři oblasti: Poskytujeme odborné sociální a právní poradenství tisícům příchozích, kteří se potřebují zaregistrovat a zorientovat v naší zemi. Zajišťujeme ubytování pro téměř 400 osob v ubytovnách, bytech i charitních zařízeních. Uprchlíkům, které dlouhodobě sociálně doprovázíme, nabízíme v případě potřeby materiální pomoc – potraviny, drogerii, ošacení či léky. Věnujeme se také adaptačním aktivitám pro děti předškolního a školního věku.

Zdroj: Arcidiecézní charita Praha