Hřeje nás solidarita Čechů

Marina Anna a Jersey„V pondělí 7. března po páté hodině ráno vletěla do mého bytu oknem raketa,“ vzpomíná na okolnosti svého útěku z rodného města sympatická černovláska Marina v pruhovaném triku a ukazuje na svém tabletu snímek rozbitého panelového domu. Tento velmi silný „abstrel“ byl pro ni poslední kapkou. Po dohodě s kamarádkou Annou naházela do tašky pár nejnutnějších věcí, doklady a společně s labradorem Jersey a s Annou se vydaly na nádraží v Mykolajivu (rusky Nikolajevu), půlmilionovém městě ležícím na jihu Ukrajiny poblíž Oděsy.

Také Anna líčí osudné ráno, kdy v ulicích slyšela štěkat výstřely ze samopalu. „Ta, ta, ta, ta…,“ ukazuje kadenci dávek rukama. „Bylo to strašné…“ Sbalila doklady, notebook, popadla kufr a spěchala s Marinou na nádraží, zaplněné matkami s dětmi. Následovalo týden trvající putování: vlakem z Mykolajivu přes Oděsu do Kišiněva a odtud autobusem na Bukurešť, následovala Budapešť a konečně Praha. Černou fenku Jersey vzaly s sebou, nenašly nikoho ze známých, kdo by se jí ujal, a nechtěly ji nechat cizím lidem. Ani prý cestou neštěkla. Jen v tom zmatku zapomněly doma její doklady. Mile je překvapilo, že jim v Praze psa zdarma očipoval český veterinář.

„V Kišiněvě se mi tak hrozně chtělo zpátky domů, i pod bomby,“ rozpláče se Anna, profesí výtvarnice. Letos na jaře měla na Ukrajině vyjít kniha pro děti s jejími ilustracemi. „Polovina obrázků už je hotová, ale z vydání asi nic nebude,“ posteskne si Anna. „Díky počítači mohu malovat odkudkoli, ale vezmu jakoukoli jinou práci,“ dodává.

Obě ženy v Praze hledají zaměstnání, třeba ve školství (Marina v Mykolajivu přednáší studentům historii a právo), obě se domluví anglicky. Hovoří samozřejmě také rusky, jenže tímto jazykem se teď na veřejnosti stydí mluvit, nechtějí, aby je lidé považovali za Rusky.
 
„Neumíte si představit, jak nás hřeje solidarita Čechů. Naše modrožluté vlajky v pražských ulicích. Jsme velmi vděčné za srdečné přijetí,“ říkají obě. Své první útočiště našly v pražském hotelu Marianeum, školicím středisku Charity Česká republika. Jednu ze svých romantických ilustrací Anna poskytla Charitě na velikonoční přání.

Marině, Anně a Jerseymu jsme poskytli azyl díky vašim darům.

CHCI DAROVAT